Ημερομηνίες Αναχωρήσεων Ταξιδιού
Τιμή Συμμετοχής
Βωβούσα – Σαμαρίνα – Πέτρινα γεφύρια Αζίζ Αγά & Ζιάκα – Γρεβενά – Μουσείο Μανιταριών
Αναχώρηση 19.09.2024
4 ημέρες οδική εκδρομή
1η μέρα, Αθήνα – Καλαμπάκα – Μουσείο Μανιταριών – Περιβόλι: Αναχώρηση 06.50 από Αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις για Καλαμπάκα. Ξενάγηση στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μανιταριών (έξοδα ατομικά), το οποίο φιλοξενεί μια πλούσια συλλογή ταριχευμένων πτηνών και θηλαστικών καθώς και 250 είδη μανιταριών σε γλυπτά και συνεχίζουμε προς το Ελευθεροχώρι, τη γέφυρα του Βενέτικου με προορισμό τα Γρεβενά που πολλοί τη χαρακτηρίζουν και ως “χώρα των μανιταριών”. Συνεχίζουμε προς το Ελευθεροχώρι, τη γέφυρα του Βενέτικου με προορισμό το Περιβόλι Γρεβενών, μέσα στον Εθνικό Δρυμό, 45 χιλιόμετρα από την πόλη των Γρεβενών και 14 χιλιόμετρα από τον Πυρήνα. Το Περιβόλι είναι ένα από τα τέσσερα βλαχοχώρια της Πίνδου μαζί με την Αβδέλα, τη Σμίξη, και τη Σαμαρίνα. Περικυκλωμένο από το δάσος και τις κορυφές της Πίνδου. Σε αυτό το μαγευτικό, αυθεντικό τοπίο, εγκατάσταση στο ξενοδοχείο VALIA CALDA 3*. Το βράδυ δείπνο.
2η μέρα, Βάλια Κάλντα (με 4×4) – Βωβούσα: Μπουφέ πρόγευμα και ημέρα αφιερωμένη στη Βάλια Κάλντα. Ξεκινάμε από το χωριό Περιβόλι με minibus και τζήπ 4×4 (έξοδα ατομικά / καιρού επιτρέποντος) για μία υπέροχη διαδρομή μέσα στη Βάλια Κάλντα, την παραμυθένια κοιλάδα της Πίνδου, θα μπούμε στο δρυμό, όπου θα ενημερωθούμε για την πανίδα και τη χλωρίδα. Η άγρια και ανεξερεύνητη φύση προκαλεί δέος στους επισκέπτες και προσφέρει μια ξεχωριστή εμπειρία γνωριμίας με την πολύτιμη βιοποικιλότητά της. Όσοι πεζοπορούν θα προχωρήσουν, πάντα με ειδικούς συνοδούς, μέχρι το Αρκουδόρεμα. Το μεσημέρι θα φθάσουμε στη Βωβούσα, το τελευταίο χωριό του Ανατολικού Ζαγορίου στα 1.000μ. υψόμετρο. Πέτρινα σπίτια, λιθόστρωτα σοκάκια, φροντισμένη πλατεία με πλατάνια και ο Αώος ποταμός που τη διασχίζει σε συνδυασμό με τη λιθόκτιστη γέφυρα, τα δάση οξυάς και πεύκου που περιβάλλουν το χωριό προσδίδουν μία ιδιαίτερη θεατρικότητα στο τοπίο. Αφού απολαύσουμε το χωριό και τις γεύσεις στις παραδοσιακές ταβέρνες του, θα φωτογραφηθούμε στη γέφυρα του Αλέξη Μίσιου (1748 μ.Χ.) και θα επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας. Το βράδυ δείπνο.
3η μέρα, Πέτρινα γεφύρια – Σπήλαιο – Σαμαρίνα: Μπουφέ πρόγευμα και αναχωρούμε για τα εντυπωσιακά και μεγαλόπρεπα πέτρινα γεφύρια του Αζίζ Αγά, κοντά στο Τρίκωμο. Ακολουθεί επίσκεψη στου Ζιάκα. Το πρώτο διαθέτει το μεγαλύτερο σε άνοιγμα τόξο, από τα σωζόμενα γεφύρια της Μακεδονίας, φτάνει τα 15μ. και έχει συνολικό μήκος 70μ. Μετά τις απαραίτητες φωτογραφίες, θα επισκεφθούμε το χωριό Σπήλαιο, όπου θα δούμε τη Μονή Κοίμησης της Θεοτόκου αξιόλογο δείγμα μεταβυζαντινής μοναστηριακής αρχιτεκτονικής. Αργότερα θα βρεθούμε στο χιλιοτραγουδισμένο χωριό της Σαμαρίνας, σε εντυπωσιακό τοπίο, ανάμεσα σε πυκνά δάση πεύκου, οξιάς και ρόμπολου. Βρίσκεται στα 1.650 μ., το ψηλότερο χωριό των Βαλκανίων με παραδοσιακές ταβέρνες και όμορφα καφέ. Χρόνος για γεύμα και περίπατο. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βράδυ δείπνο.
4η μέρα, Γρεβενά – Αθήνα: Μπουφέ πρόγευμα και χρόνος στην πόλη των Γρεβενών όπου μπορείτε να προμηθευθείτε ιδιαίτερα προϊόντα από τα τοπικά καταστήματα με βάση το μανιτάρι. Μέσω Καλαμπάκας επιστρέφουμε στην Αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις.
© 1985-2023 Himalaya Travel - Designed and developed by IT Concept