Ημερομηνίες Αναχωρήσεων Ταξιδιού
Τιμή Συμμετοχής για την 3ήμερη αναχώρηση 12/09/2024
Τιμή Συμμετοχής για την 4ήμερη αναχώρηση 13/09/2024
ΑΓΕΡΩΧΗ ΜΑΝΗ
διαμονή στο πολύτελές 4* Porto Mani Suites
Κότρωνας – Λάγια – Βάθεια – Ταίναρο – Κυπάρισσος – Άλικα – Γερολιμένας – Κοίτα – Αρεόπολη – Γύθειο
Αναχώρηση 12 & 13.09.2024
3 & 4 ημέρες οδική εκδρομή
1η μέρα, Αθήνα – Γύθειο – Κότρωνας – Λάγια – Porto Mani: Αναχώρηση 07.50 από Αθήνα με ενδιάμεση στάση για καφέ προς τη Λακωνική Μάνη. Πρώτο μας υποδέχεται το πανέμορφο Γύθειο, αρχαίο και σημερινό επίνειο της Σπάρτης στο μυχό του Λακωνικού κόλπου με νεοκλασικά σπίτια που σκαρφαλώνουν αμφιθεατρικά στην πλαγιά του λόφου “Ακούμαρο”. Στο φόντο είναι και το κατάφυτο νησάκι Κρανάη, εδώ όπου πέρασαν τη νύχτα τους ο Πάρης και η Ωραία Ελένη πριν φύγουν για την Τροία. Μπαίνοντας στην προσηλιακή Μάνη, μας υποδέχεται ο Κότρωνας, ο μεγαλύτερος παραθαλάσσιος οικισμός σε μαγευτικό όρμο, στη θέση της αρχαίας Τευθρώνης, που σήμερα βρίσκεται κάτω από τα νερά. Χρόνος για καφέ και μπάνιο και μέσω διαδρομής που αποπνέει μία απόκοσμη γοητεία, γεμάτη καστρόσπιτα και χωριά “κρεμασμένα” στις πλαγιές, συνεχίζουμε για τη Λάγια, έναν από τους αρχαιότερους οικισμούς της Μάνης. Προσκύνημα στην ιδιαίτερη εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και νωρίς το απόγευμα, άφιξη και εγκατάσταση στο PORTO MANI SUITES 4* στην Κυπάρισσο της περιοχής Αλίκων. Δείπνο με τοπικά εδέσματα.
2η μέρα, Κυπάρισσος – Ταίναρο – Βάθεια – Γερολιμένας – Κοίτα: Πρόγευμα μπουφέ με αγνά τοπικά προϊόντα και αρχίζουμε τις επισκέψεις μας από την Παναγίτσα στον οικισμό της Κυπάρισσου, εδώ που ήταν το λιμάνι της αρχαίας Καινήπολης. Κατευθυνόμενοι για το ακρωτήριο Ταίναρο θα διακρίνουμε τα αρχαία λατομεία μαρμάρων. Είναι ο τόπος των μύθων της αρχαίας Λακωνίας, με το ιερό του νεκρομαντείου του Ποσειδώνα και του ψυχοπομπείου – καθόδου στον Άδη. Εδώ θα δούμε και το περίφημο ψηφιδωτό “Άστρο της Αριάς” στα ερείπια αρχαίας έπαυλης. Συνεχίζουμε για την πυργούπολη της Βάθειας, το κατ’ εξοχήν σύμβολο και πιο διάσημο οχυρωμένο οικισμό της Μάνης. Αργότερα θα έχουμε χρόνο για γεύμα και μπάνιο στον ειδυλλιακό Γερολιμένα με το μαγευτικό παραθαλάσσιο σκηνικό και μετά θα περπατήσουμε στον οικισμό της Κοίτας της “Πολυπυργούς”, ανάμεσα στα πάμπολλα πυργόσπιτα για να πάρουμε την αίσθηση της νοοτροπίας και της ιστορίας του τόπου. Επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας. Το βράδυ δείπνο.
3η μέρα, Μπάνιο στο Μαρμάρι – προαιρετική κρουαζιέρα στον Φάρο Ταινάρου: Πρόγευμα μπουφέ με αγνά τοπικά προϊόντα και ημέρα αφιερωμένη στην καλύτερη αμμουδερή παραλία της Μάνης, το Μαρμάρι. Οι πληθωρικές εγκαταστάσεις περιλαμβάνουν οργανωμένη πλαζ με ομπρέλες και ξαπλώστρες, beach bar με ποικιλία από ροφήματα, καφέδες και σνακς, αποδυτήρια, ντουζιέρες, εστιατόριο – ταβέρνα. Για όσους επιθυμούν, μεταφορά στο Πόρτο Κάγιο απ’όπου προαιρετική κρουαζιέρα (έξοδα ατομικά) μέχρι τον Φάρο του Ταινάρου, το πιο νότιο ηπειρωτικό σημείο της Ευρώπης! Περιπλέοντας, θα δούμε και τη μυθική σπηλιά του Άδη και για όσους επιθυμούν θα βουτήξουμε και στα κρυστάλλινα νερά στο Βαθύ. Επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας νωρίς το απόγευμα. Το βράδυ δείπνο.
4η μέρα, Άλικα – Δυρός – Λιμένι – Αρεόπολη – Αθήνα: Πρόγευμα μπουφέ με αγνά τοπικά προϊόντα. Προορισμός μας τα σπήλαια του Δυρού ή “Βλυχάδας” (έξοδα ατομικά) όπου η βαρκάδα ανάμεσα σε σταλακτίτες και σταλαγμίτες είναι μια εμπειρία αξέχαστη. Μετά, το γραφικό Λιμένι όπου χρόνος για καφέ και η Αρεόπολη, η αετοφωλιά των Μαυρομιχαλέων, όπου θα περιηγηθούμε στο διατηρητέο ιστορικό κέντρο, στο Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, την πλατεία 17ης Μαρτίου αλλά και τον ξυλόφουρνο της Μηλιάς, τον παλαιότερο της Πελοποννήσου! Χρόνος για γεύμα (έξοδα ατομικά) και επιστρέφουμε στην Αθήνα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!
© 1985-2023 Himalaya Travel - Designed and developed by IT Concept